Tichý zabiják kostí, který nebolí. Pozor na zákeřnou osteoporózu

Osteoporóza je onemocnění, které má za následek řídnutí kostní hmoty. Kosti se tak tenčí, snášejí stále menší zatížení a stávají se náchylnějšími k deformacím a zlomeninám.

Osteoporóza (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Chudáci naše kosti, celý život nosí váhu našeho těla, a tudíž odolávají neuvěřitelné zátěži. Kost je v podstatě takovou základní jednotkou „lešení“ podpírajícího lidské tělo. Jednotlivé kosti chrání různé orgány. Společně tvoří kostru, která drží tělo pohromadě a díky níž se také hýbete. Současně k tomu kostra funguje jako zásobárna vápníku a fosforu.

Zhruba do první čtvrtiny vašeho života se kostní hmota pravidelně obnovuje. Po pětadvacátých narozeninách se začíná naopak odbourávat. To však není důvod k panice, tento proces je zcela přirozený. Problém nastane, když k úbytku kostní hmoty dochází příliš rychle. V ten okamžik totiž začíná řídnout. Diagnóza potom zní: osteoporóza.

Superpotraviny pro silnější kosti. Jen mléčné výrobky nestačí

Koho postihuje?

Z odborného hlediska osteoporózou trpí každý, kdo má kostní hmoty o čtvrtinu méně než člověk téhož pohlaví a věku pod čtyřicet let. Ženy jsou přitom ohroženy podstatně více než muži. Výzkumy říkají, že onemocnění postihuje každou třetí ženu v pokročilejším věku, většinou po menopauze.

To je dáno především působením pohlavních hormonů, respektive jejich úbytkem po přechodu. Pohlavní hormony totiž na kost působí stabilizačně. Při jejich nedostatku proto dochází k odbourávání kostí, nikoliv k jejich tvorbě. Kosti se stávají řidšími a snadno se lámou. Řídnutí kostí u žen ale může přijít i dříve než v období přechodu. Týká se žen s poruchami menstruačního cyklu anebo těch, u nichž nastala předčasná menopauza.

Riziko rovněž mírně zvyšuje dlouhodobé užívání gestagenní hormonální antikoncepce a sedavé zaměstnání. Svou roli, jak jsme již zmínili, má i věk. Maximální množství kostní hmoty máme mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života, potom jí začíná postupně ubývat. Svou úlohu ovšem hraje i dědičnost a typ postavy. Ve výhodě jsou v tomto ohledu paradoxně ženy silnější až obézní. Tuková tkáň napomáhá tvorbě pohlavních hormonů, které je před osteoporózou chrání.

Tichý zabiják

Postupující onemocnění se často hlásí bolestí zad. Ta bývá tahavá, zvyšuje se při zatížení, pohybu nebo dlouhém stání. Pokročilé odvápňování kostí se pak projevuje ostrými bolestmi po prudkém pohybu nebo skoku v oblasti dolní hrudní a horní hrudní páteře. S postupující nemocí se páteř v hrudní oblasti více vyhrbí a v bederní prohne. Záda se ohnou a břicho vyklene. Také to ale může být jinak.

Osteoporóza často bývá velmi nenápadným nepřítelem. Člověk nemá žádné obtíže, jež by ho přinutily navštívit ordinaci lékaře. O to více je ale zákeřná. Nemoc na sebe upozorní třeba po uklouznutí, úderu či pádu. V tomto stadiu navíc často bývá pozdě. I pak je sice možné vhodnou léčbou stav stabilizovat, ale mnohem úspěšnější bývá terapie zahájená včas. To znamená v době, kdy na sobě nepociťujete žádné příznaky, kdy je úbytek kostní hmoty ještě malý.

Myslete na prevenci

BEZ VÁPNÍKU TO NEPŮJDE
Nejvýznamnějším preventivním krokem je vyšší přísun vápníku. Přijímáte-li ho v potravě málo, jeho hladina v krvi klesne. Tělo dostane signál k odbourávání kostí a k odčerpávání vápníku z vlastních zdrojů. Proto je nutné zařadit do jídelníčku mléko a mléčné výrobky. Pokud jste alergičtí na mléko, musíte tělu vápník doplnit jiným způsobem. Jeho bohatým zdrojem jsou i olejovky – nejlepší jsou celé rybky i s měkkými kůstkami. Stejně jako mák, ořechy a řada minerálních vod.

PŘIMĚŘENÝ POHYB
Dalším významným podnětem pro zesílení kostí je jejich přiměřené zatížení. K úbytku kostní hmoty může přispět také sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu. Jako efektivní prevence je proto vnímáno cvičení. Při něm se ale budete muset vyvarovat zatížení páteře. Vhodná je např. kalanetika, step aerobik, strečink nebo plavání.

ALKOHOL, CIGARETY A KÁVA
Svůj podíl na odčerpávání vápníku z kostí však má i kouření, pravidelná konzumace alkoholu či nadměrného množství kávy. Proto byste se jich měli pokud možno vyvarovat, anebo je alespoň omezit.

HORMONÁLNÍ LÉČBA A SUBSTITUČNÍ TERAPIE
Na hranici prevence a léčby osteoporózy se nabízí možnost nahrazení výpadku vlastní produkce pohlavních hormonů. Je ale třeba myslet na to, že hormonální léčba v některých případech může zvýšit riziko vzniku některých nádorů. Hormonální terapie musí být komplexní a ušitá „na míru“ konkrétní pacientce.

Autor:
  • Nejčtenější

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Hrozba zvaná prediabetes. Začněte se onemocnění bránit včas

19. května 2024

Cukrovkou trpí v naší zemi každý desátý člověk. Věděli jste však, že existuje stav, který jí...

OBRAZEM: Slavné matky, které se rozhodly vychovávat potomky samy

19. května 2024

Některé slavné ženy neměly jinou volbu, jiné se rozhodly pro výchovu ve vlastní režii samy od sebe....

OBRAZEM: Modelka Claudia Romani ráda provokuje vlastním tělem

18. května 2024

Původem italská modelka Claudia Romani, která randila například s fotbalovou hvězdou AC Milán...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....