ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nebezpečné ticho v dětském pokoji. Když jsou děti příliš hodné, něco nehraje

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Je skvělé mít hodné dítě. Tiše si hraje v pokoji, aniž by o něm rodiče věděli. Nenajdete u něj emoční horskou dráhu ani hysterické scény. Neodporuje, na dusno doma a řev rodičů či krizové životní podmínky nereaguje a nevšímá si jich. Super? Pozor na ticho v dětském pokoji, když se emoce dusí a úzkost se přehlíží, snadno přerostou v problémy.

Že po covidu geometricky narostla řada dětí s psychickými problémy, není žádná novinka. Nejmenší děti si stěžují na bolesti břicha či hlavy, přestanou jíst nebo signalizují trable „zlobením“. Puberťáci, kteří už své emoce pojmenovat a komunikovat umějí, se zpravidla otevřou, pokud jsou rodiče vnímaví, dají jim potřebný čas a prostor a nabídnou jim pomocnou ruku.

Co ovšem s dětmi, které své emoce neventilují? Jsou tiché, bez reakcí, příliš klidné, zamlklé, zavřené? Vážnou životní událost, hádky rodičů či problémy ve škole do sebe zkrátka jen nasají a dusí uvnitř?

Nad emočně uzavřenými dětmi visí vykřičník, protože samy si o pomoc zkrátka nezakřičí. Stačí jen, když je rodič zaneprázdněný, nedokáže vnímat své dítě nebo je vídá jen střídavě v rámci rozdělené péče, a může mu uniknout zásadní problém: uvnitř dětského pokoje se rozrostla úzkost.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se