NA KAFI: Poruchami příjmu potravy trpí i muži. Místo kil řeší osvalení

Podcast
Počítání kalorií, stres z jídla a hladovění nezažívají jen ženy, i když anorexie a bulimie jsou nemoci, které postihují zejména je. Asi deset procent nemocných tvoří muži, uvedla v podcastu NA KAFI praktická lékařka Aneta Málková, která si sama bulimií a anorexií prošla. V podcastu vysvětlila, proč nemoci postihují čím dál mladší dívky a co s tím jde dělat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Lékařka Aneta Málková je autorkou webu I ty porazíš bulimii a také autorkou několika e-booků, které mají pacientům s poruchou příjmu potravy pomoci. Ví, o čem mluví, má totiž vhled z obou stran. Od puberty se trápila svou váhou a postavou, střídavě hladověla a úporně cvičila. Sedm let pak žila s diagnózou a z bulimie se dokázala vyléčit sama.

Poruchami příjmu potravy trpí čím dál mladší děti, ale také muži. „Osm až deset procent pacientů tvoří muži. To číslo trochu narůstá a je to tím, že se o onemocnění více mluví. A také tím, že tlak na dokonalý zevnějšek je v dnešní době mnohem větší i směrem k mužům,“ vysvětlila při rozhovoru Aneta Málková.

A zatímco ženy se v honbě za dokonalou postavou trápí hladověním, poté trpí přejídáním a následným zvracením, muži poruchy příjmu potravy prožívají jinak.

PODCASTY iDNES.cz

Ženský svět do uší. Redakce ONA pro vás rozjela nové podcasty. NA KAFI najdete na iDNES.cz, ale i na platformách, jako je Spotify, Apple nebo Google. Ať se vám dobře poslouchá..

Redaktorka Martina Procházková moderuje nový podcast Ony Dnes: Na Kafi

„Motiv a základ je stejný, ale je pravda, že u mužů se to často zvrhává v opak anorexie. Odborně se tomu říká bigorexie a je to pocit z nedostatečného osvalení, kdy kluci tráví život v posilovnách, aby se dostali ke svému ideálu,“ dodává lékařka s tím, že pak se do honby za velkou muskulaturou přidávají anabolika, proteiny, steroidy a všemožné zázračné a nebezpečné prostředky slibující velké svaly.

Prevence v pubertě je pozdě

V podcastu NA KAFI jsme s Anetou Málkovou probraly také to, proč se hranice, kdy dívky propadají poruchám příjmu potravy tak snížila. „Doba se změnila a prevence poruch příjmu potravy se dříve soustředila na střední školy, ale to je dnes už dávno dávno pozdě. Dokonce se ukazuje, že první negativní pocity vůči vlastnímu tělu děti, ale především tedy holčičky, zažívají už kolem třetího až čtvrtého roku života. Člověk by se měl zamýšlet nad tím, co doma říká, a to už od batolete,“ řekla v podcastu.

Zásadní roli na rozvoj tohoto onemocnění má sociální prostředí a to, jak nás formuje rodina, škola, koníčky, přátelé, trenéři... a média. „Obrovskou roli sehrávají sociální sítě, profily fitnessaček a influencerek na Instagramu či TikToku: to je absolutně toxické prostředí. A pak už jen stačí, když vám někdo připomene, jak jste byla v dětství oplácaná holčička a ve škole na tělocviku neuděláte kotoul a učitel se vám před zbytkem třídy vysměje...“ vysvětluje Aneta Málková.

Apeluje na rodiče, aby doma nevytvářeli tlaky na dokonalost směrem k dítěti, ale ani směrem k sobě. „Není to jen o jídle, ale i o atmosféře v rodině, o vztazích v rodině, k tělu, k sobě samému. Nejde jen o výchovu, ale především o osobní příklad. Jde o to jíst společně, mít jídlo rád, mluvit o jídle jako o něčem, co je běžné, ale pozitivní. Důležité je také nevytvářet doma nějaké tlaky o tom, co je zdravé a co je nezdravé, nekomentovat děti. Ale v případě maminek nekomentovat ani svoji postavu,“ radí lékařka v podcastu NA KAFI s tím, že to, co holčičky slyší, to se jim v hlavě usadí mnohem víc než to, co jim maminky řekly o nich samých.

„Na to je třeba dát si velký pozor. Komentáře se vztahují i na ty ostatní okolo nás. Tato toxická věc vládne společností, a tak, jak chceme být laskaví ke svým dětem, tak laskaví bychom měli být ke všem okolo,“ dodává.

Poruchy příjmu potravy

  • V České republice statistiky několik posledních let narůstají a překračují hranici pěti tisíc oficiálně hlášených pacientů ročně. Čísla jsou však jen oficiální a o pomoc si přijde říct reálně pouze desetina těchto lidí.
  • „V Česku tak můžeme mít kolem padesáti tisíc lidí s poruchami příjmu potravy, a to je velké číslo. Osm až deset procent dívek na tuto nemoc umírá. Je to špička obrovského ledovce,“ uvedla Aneta Málková.
  • Poruchy příjmu potravy navíc doprovází všechny průvodní jevy a problémy dneška, jako je sebepoškozování, sebevražedné tendence, tendence k alkoholismu, promiskuita.

Lékařka Aneta Málková byla hostem podcastu NA KAFI

  • Nejčtenější

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

OBRAZEM: Modelka Claudia Romani ráda provokuje vlastním tělem

18. května 2024

Původem italská modelka Claudia Romani, která randila například s fotbalovou hvězdou AC Milán...

Nejčastější nemoc z povolání. Jak poznat a léčit syndrom karpálního tunelu

18. května 2024

Brní vás palec či ukazováček u ruky? Špatně s nimi držíte předměty? A jak často k tomu dochází?...

Záření ve službách destrukce i léčby. U nádorů vyháníme čerta ďáblem, říká onkolog

17. května 2024

Premium Patří mezi špičkové onkology. Zároveň je Pavel Šlampa velkým znalcem práce Georga Placzka,...

VIDEO: Hedvábí a krajky. Modelky předvedly sexy prádlo návrhářky Terezy Vu

17. května 2024  17:09

Na přehlídce sexy prádla návrhářky Terezy Vu ve středu 15. května zazářily vítězky Miss Czech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...