NA KAFI: Kdybychom pomáhali rodinám, nepotřebovali bychom tolik pěstounů

Podcast   10:00
Když se rozhodovalo o rušení kojeneckých ústavů, Barbora Postránecká natahovala na Malostranském náměstí prádelní šňůry a vyzývala lidi, aby na ně věšeli dupačky. I díky tomu nemá být v Česku od roku 2025 žádný „kojeňák“. V podcastu Na Kafi jsme si povídaly o tom, kam půjdou děti po zrušení kojeneckých ústavů a co by celému systému náhradní péče pomohlo nejvíce.

Barbora Postránecká je novinářskou na volné noze. Založila iniciativu Vyrůstat doma a nedávno jí vyšla kniha Náhradka. Proč se pustila do tak náročného tématu a proč ji pohltilo natolik, že se z ní stala aktivní bojovnice za náhradní rodinnou péči?

PODCAST NA KAFI

Ženský svět do uší. Empaticky, něžně i vtipně. Podcasty NA KAFI najdete na iDNES.cz, ale i na platformách, jako je Spotify, Apple nebo Google. Ať se vám dobře poslouchá...

Redaktorka Martina Procházková moderuje nový podcast Ony Dnes: Na Kafi

„Česká republika je jednou z posledních zemí v Evropě, která doposud provozuje kojenecké ústavy, kam směřují děti do tří let věku. Během své práce jsem zjistila, že se o tom jen patnáct let diskutuje. Že se mluví o tom, že bychom měli kojenecké ústavy zrušit. Že se neustále ukazuje, jak to malým dětem ubližuje, protože vyrůstají bez blízké pečující osoby, která je má ráda a na kterou by se mohly emočně navázat. Ale že se stále nic neděje a my tu ty kojenecké ústavy stále máme,“ vysvětlila od mikrofonu podcastu Na Kafi.

Protože cítila bezmoc a téma dětí, které nemohou za svůj osud samy bojovat, se jí dotklo, vymyslela happening na Malostranském náměstí, kde natáhla prádelní šňůry a vyzvala lidi, aby na ně věšeli kojenecké dupačky. Nakonec tím toto velké téma otevřela i mezi lidmi.

„Lidi, které jsem kolem sebe měla, mi tehdy říkali, že musíme pokračovat, že ten tlak nesmí ustat, protože zrovna bylo před volbami. Uspořádali jsme pak ještě dva happeningy a nějaké online akce. A na konci léta 2021 pak poslanci skutečně odhlasovali, že od roku 2025 kojenecké ústavy nebudou,“ dodala.

Letos Báře vyšla kniha Náhradka, kde představuje silné příběhy pěstounských rodin a dětí z kojeneckých ústavů a dětských domovů jež během uplynulého roku sesbírala.

Chybí podpora biologických rodin

Proč je vlastně český sociální systém nastavený špatně a stále máme děti v „kojeňácích“, i když víme, jak moc jim to ubližuje a nakolik to ovlivní jejich dospělé životy?

„V ústavech totiž často končily děti, které nebyly zneužívané, či týrané, ale děti rodičů, jež se často dostali do nějaké těžké životní situace. Zjistilo se, že jsou to děti z rodin, kde třeba proběhla exekuce. Ty rodiny často kočují po ubytovnách, řeší existenční věci, nemají střechu nad hlavou, a tak se pak stává, že děti nedochází pravidelně do školy, není tolik nahlíženo na jejich prospěch, nemají dostatečnou péči. U nás do tohoto příběhu po nějaké době vstupuje OSPOD. Moc neřeší příčiny a pomoc probíhá tak, že se jim dítě odebere,“ vysvětlila Barbora.

Barbora Postránecká (40)

  • novinářka na volné noze, věnuje se především sociální tématice
  • vystudovala Fakultu humanitních studií UK
  • založila iniciativu Vyrůstat doma, věnuje se problematice kojeneckých ústavů a náhradní rodinné péče
  • napsala knihu Náhradka, v níž zachycuje skutečné příběhy dětí, které neměly to štěstí vyrůstat se svými biologickými rodiči.
Hostem podcastu NA KAFI byla novinářka a autorka knihy Náhradka Barbora...

Upozornila na příklad Velké Británie, kde se pomoc soustředí na biologické rodiny a kde se před odebráním dítěte vyzkouší všechny ostatní možnosti.

„Pokud se objeví problém, napnou se veškeré síly, aby se biologické rodině pomohlo během šesti měsíců. Tamní sociální pracovníci se snaží zjistit, co by pomohlo, jakou terapii či podporu by rodina mohla získat, dostanou přidělený například sociální byt. A během toho půl roku se už dá zjistit, zda se rodina dokáže nakopnout, zda chce a zda má potenciál se svou situací něco dělat,“ vysvětlila Barbora Postránecká.

Když to skutečně nejde, dítě rodině odeberou a jde do pěstounské péče nebo do adopce. „V západní Evropě se snaží nejmenší děti dávat do náhradní rodinné péče. A ani na Slovensku se do sedmi let nedostanete do ústavní péče. To nám tady v Česku zatím chybí,“ dodává.

Péče o druhé na dřeň

Pěstounství je velmi náročná činnost, která až donedávna nebyla řádně ohodnocená. Náhradním rodičům chybí kromě finanční motivace také podpora a pomoc okolí, aby na to vše nebyli sami: například psychologové či respitní péče. „Často také nemohou chodit do práce, protože když si dítě z ústavu vezmou a včleňují je do rodiny, je často tyto děti třeba doopečovat, domazlit, vynahradit jim to, oč do té doby přicházely. Je to časově i psychicky velmi náročné,“ vysvětluje Barbora.

V kojeneckých ústavech žije po celé České republice přes sto dětí a toto číslo naštěstí každoročně klesá. Zřizují je kraje a právě kraje mají za úkol do roku 2025 sehnat dostatek pěstounů tak, aby měly děti ze zrušených kojeneckých ústavů kde vyrůstat. „Rok 2025 byl vybrán záměrně, aby na přípravy byl dostatek času, takže pokud některé kraje tvrdí, že nemají dostatek pěstounů, neudělaly pro to dost,“ míní host podcastu Na Kafi.

Proč nábor pěstounů tak trvá a na čem vázne? Co je třeba vyřešit do budoucna? A jak je náročné umístit do náhradní rodinné péče třeba sourozence? Poslechněte si nejnovější díl podcastu Na Kafi.

  • Nejčtenější

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

OBRAZEM: Modelka Claudia Romani ráda provokuje vlastním tělem

18. května 2024

Původem italská modelka Claudia Romani, která randila například s fotbalovou hvězdou AC Milán...

Nejčastější nemoc z povolání. Jak poznat a léčit syndrom karpálního tunelu

18. května 2024

Brní vás palec či ukazováček u ruky? Špatně s nimi držíte předměty? A jak často k tomu dochází?...

Záření ve službách destrukce i léčby. U nádorů vyháníme čerta ďáblem, říká onkolog

17. května 2024

Premium Patří mezi špičkové onkology. Zároveň je Pavel Šlampa velkým znalcem práce Georga Placzka,...

VIDEO: Hedvábí a krajky. Modelky předvedly sexy prádlo návrhářky Terezy Vu

17. května 2024  17:09

Na přehlídce sexy prádla návrhářky Terezy Vu ve středu 15. května zazářily vítězky Miss Czech...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...