Když to nezajiskří. Láska na druhý pohled se děje, lepší vztah nezajistí

Přestože nás láskou na první pohled dosud krmí v médiích a romantických filmech a každý z nás po ní v podstatě podvědomě touží, je celkem obvyklé, že se do druhého zamilujeme bez velkého třesku. Často až později a postupně. Čím je to způsobeno? A mají takové vztahy, kde spíše zafunguje hlava, opatrnost či jiné faktory, větší dobu trvanlivosti?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Jejich pohledy se setkaly v přeplněném baru a najednou jakoby všechno ztichlo, všichni zmizeli a okolní svět neexistoval. Byli jen ona a on. Zajiskřilo to: ty dva to k sobě neskutečně táhlo. Natolik, že spolu strávili celý večer a nakonec i zbytek života...

Kýčovitý příběh jako z filmu, že? Přesto stále hodně lidí na chemii a na pověstných jiskrách, které při prvním setkání mezi dvěma přeskakují, doposud lpí. Jenže, co když se jiskry, chemie i motýli v břiše jednoduše opozdí? Nebo co když nepřijdou tak intenzivní, jaké jsme je očekávali?

Složení koktejlu lásky

Kromě fenyletylaminu objevíme v koktejlu lásky ještě feromony (chemické látky, které si umí vyrábět náš organismus sám a způsobují vzájemnou přitažlivost.) Dále adrenalin a dopamin. Narůstá-li po počátečním zalíbení také sexuální touha, zvyšuje se sekrece adrenalinu, který zesiluje pocity vzrušení a zrychluje srdeční činnost. Zvýšená koncentrace dopaminu pak způsobuje, že se sexuální pocity ještě víc zintenzivňují. Najdeme tu také oxytocin, který se vytváří během orgasmu a kojení.

„Honzu jsem znala delší dobu jako jednoho z tatínků, který vodil své děti ráno ke škole a odpoledne na fotbal. Potkávali jsme se u školy i na hřišti, často jsme prohodili pár slov a společně fandili. Ani ve snu by mne nenapadlo, že jednou budeme spolu. Pozvánka na rande mě zaskočila. Na první schůzce to bylo vlažné a rozpačité a do další se mi popravdě nechtělo. Ale vytrval, nevzdal to s tím, že na to skutečně dobré si člověk musí počkat, a tak jsem se nakonec rozhodla dát mu šanci. Skutečně jsem se do něj zamilovala, až když jsme se lépe poznali a zjistili jsme, že máme stejné životní hodnoty a podobný pohled na svět. Láska přicházela pozvolna, ale pocitu, že vás někdo zbožňuje, se nedá odolat. Teď mám skvělého chlapa, kterého bych nevyměnila za nic na světě,“ popisuje čtyřicátnice Eva s tím, že přestože oba byli v tu dobu single, na začátku tam rozhodně žádná chemie nebyla, i když je její přítel velmi pohledný. Ona si tenkrát myslela na někoho jiného a jen těžko se jí přehazovala výhybka.

„Prostě jsem ho brala jako známého a vztahu jsem příliš nevěřila. Navíc už vím svoje a po předchozích vztazích jsem hodně opatrná, “ dodala a v podstatě odvyprávěla příběh podobný stovkám jiných v našem okolí.

„Je to vlastně velmi obvyklý jev, který se děje například u zadaných kamarádů, nebo u lidí, jež se X let vnímají pouze jako kamarádi v partě a najednou v sobě najdou zalíbení. Děje se to i v práci, kdy se kolegové na základě určitých konstelací roky vnímají jako kolegové, pak se však více poznávají a jejich vztah se změní,“ komentuje vztahový poradce Karel Chába.

Bez hlavy vs. s rozumem

Ty opojné pocity, které na začátku některých vztahů přicházejí, jsou jako droga a my doslova přicházíme o rozum. Je nám nádherně, máme chuť se smát, na všechny se usmíváme, najednou nic není problém. Jen ulítnout. Může za to látka zvaná fenyletylamin. Ano, akutní zamilovanost má i svůj chemický vzorec. „Jedna z teorií je, že zamilovanost je tu proto, abychom se na sebe silně navázali a abychom si protějšek zidealizovali natolik, že nebudeme vnímat jeho nedostatky,“ doplnil Karel Chába.

Jenže jak se ukazuje, lásku lze spustit i jinak. „Procenta lidí, u kterých nepřeskočila jiskra hned, neznáme. Ale jsou výzkumy, které dokazují, že jiskra ve vztahu vznikla z přátelství. Ta čísla se pohybují mezi polovinou až sedmdesáti procenty. Tam bych předpokládala, že lidé mezi sebou necítili intenzivní sexuální přitažlivost, stali se přáteli a až pak se tam vytvořila atraktivita. Navíc, hodně lidí ani neočekává, že na prvním rande přeskočí jiskra. Je to kolem sedmdesáti procent,“ doplnila socioložka a vztahová terapeutka z Institutu Moderní láska Markéta Šetinová.

„V podstatě v každém vztahu určitá forma zamilovanosti je, i když třeba naskočí později. Zamilovanost také občas potlačujeme a snažíme se vnímat vztah racionálně, rozumem,“ upozornil Chába s tím, že je to velmi individuální.

Láska pro chemika. Akutní zamilovanost způsobuje fenyletylamin (FEA) – hormon ze skupiny alkaloidů podobný pervitinu. Jeho sumární vzorec je C8H11N.

Láska totiž nepatří mezi základní emoce, ale mezi ty složené. A pokud druhého ze začátku nevnímáme jako partnera, ale jako kamaráda, a pokud ten sytí naše emocionální potřeby, i to může jiskřičky a motýly v břiše nahradit. „Pak už se přátelský vztah může změnit v partnerský s tím rozdílem, že přibude sexualita,“ dodává Karel Chába.

Počáteční chemii vnímá jako přeceňovanou, stejně tak jako Markéta Šetinová. „Nějaká atraktivita, jiskry a chemie jsou důležité, na to se lidé i při seznamování zaměřují. Z mého pohledu však často málo kriticky, protože když je někdo na první pohled zaujme, tak už tolik neřeší, jaký typ vztahu druhá strana chce, nebo jakým je člověkem. Takže atraktivita je důležitá, ale zároveň není jediným faktorem, který zvažovat, když vztah vytváříme,“ upozornila na častou zkušenost z terapeutické praxe.

Už před časem v podcastu NA KAFI připomněla, že spousta lidí dokáže na motýlech v břiše a jiskření při prvních pohledech stavět vztah.

„Jakoby to znamenalo, že když mám s někým silnou chemii, budu s ním mít automaticky funkční a naplněný vztah. Ano, některým to funguje, ale jsou lidé, které přitahují druzí, s nimiž však nejsou schopní navázat dlouhodobý a spokojený vztah. Je třeba pohlížet na chemii jako na spektrum, je třeba rozšířit její význam. Já beru za chemii i to, že je k nám druhý ohleduplný a laskavý a podobně,“ vzkázala už před časem od mikrofonu.

Pravidelnost randíček i blízkost

Jak si tedy zajistit kvalitní a trvanlivý vztah, i když nepřišel „big bang“, ale my přesto ke druhému začínáme něco cítit a nechceme o něj přijít?

Nenormální stav

  • Zamilovanost je v podstatě nenormální chování, které ve vztahu časem opadá. Když nám na začátku vztahu ostatní říkají, že jsme ztratili hlavu, v podstatě se nemýlí.
  • Je vědecky prokázáno, že zamilovanost je spojená s částečným zhroucením ega a že se na nějaký čas sklouzneme na úroveň kojenců, kteří ještě nemají vlastní já.

„I to, že se dlouhodobě potkáváme, poznáváme se, zjišťujeme, jakou má druhý osobnost, v nás může vytvořit přitažlivost. Jen nás nejdříve přitahuje intelekt či hodnoty druhého, a až poté nastupuje sexuální přitažlivost. Roli v tom hrají faktory jako blízkost, pravidelné potkávání, možnost se hlouběji poznat,“ poradila terapeutka.

Dodala, že ani pomalý příchod lásky ale stabilitu vztahu a jeho dlouhé trvání zajistit nemusí, jak by se dalo od „nadvlády“ opatrnosti a rozumu čekat. Takže, i když se řadíte do jiskřivého tábora, kde všechno vzalo rychlý spád, není důvod se zneklidňovat. Každý rozepsaný příběh je individuální.

„Nedá se říci, že vztah, který vznikal na základě rozumu a bez jiskry, bude mít trvalejší charakter. Dokážu si však představit, že vztah vzniklý z přátelství bude stabilní, protože už se dost známe. Samozřejmě to může překvapit ve chvíli, kdy se přátelství překlopí do vztahu a nefunguje to tak, jak jsme si představovali. Na druhou stranu mám pocit, že se lidé lépe poznají a může to fungovat lépe. Je to velmi individuální,“ uzavřela Markéta Šetinová.

Je pro vás jiskření na počátku vztahu důležité?

celkem hlasů: 396
Témata: vztah, láska, Chemie
  • Nejčtenější

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

Češi jsou v otázce sexuality otevřenější, říká lektorka burlesky Sara z Kentucky

19. května 2024

Premium Narodila se v Iowě, šestnáct let žila v Chicagu ve státě Illinois a pět let v Kentucky. Pak se ale...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Hrozba zvaná prediabetes. Začněte se onemocnění bránit včas

19. května 2024

Cukrovkou trpí v naší zemi každý desátý člověk. Věděli jste však, že existuje stav, který jí...

OBRAZEM: Slavné matky, které se rozhodly vychovávat potomky samy

19. května 2024

Některé slavné ženy neměly jinou volbu, jiné se rozhodly pro výchovu ve vlastní režii samy od sebe....

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...