Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vykašlete se na nakupování. Radši si s přáteli upečte krocana a bavte se

  • 9
Konec listopadu se v posledních letech i v Evropě odehrává ve stylu amerického svátečního nadšení. Nepřehlédnutelný Černý pátek ovšem často zastiňuje tradičnější oslavu zvanou Den díkůvzdání, která se nekoná v kulisách chrámů nákupu, ale doma u stolu plného skvělého jídla a ve společnosti rodiny a přátel.

I v případě, že vás na importované svátky zrovna neužije, můžete najít v zámořské tradici aspoň špetku inspirace. Vánoce jsou totiž ještě daleko a každá příležitost předvést své kulinární a hostitelské schopnosti se počítá. Navíc, při troše štěstí, zaplašíte při přípravách hostiny nutkavé myšlenky na předvánoční úklid nebo shánění dárků.

Kde se vzal Den díkůvzdání?

Původ americké tradice sahá až do počátku 17. století na území dnešního státu Massachusetts. Třídenní dožínková slavnost v kolonii Plymouth v roce 1621 tak byla zřejmě prvním americkým Dnem díkůvzdání (Thanksgiving Day).

Luxusní nedělní oběd skoro bez práce. Upečte si podzimní masovou pečeni

Otcové poutníci tehdy připluli ze zámoří a nepřivezli si s sebou dostatek potravin ani neměli čas obdělat půdu a zasít, takže mnoho lidí v zimě zemřelo. Indiáni z místního kmene Wampanoag na jaře naučili osadníky pěstovat obilí, kukuřici a další plodiny.

Ukázali jim také, jak v novém domově účinně lovit zvěř a ryby, a jak zpracovávat úrodu a plody, které jim dává příroda. Na konci žní pak společně oslavili úspěšný rok plný hojnosti, tedy „Thanksgiving Day“.

Krocan i tabbouleh

Den díkůvzdání se v USA slaví tradičně poslední čtvrtek v listopadu, jako dekorace se na připomenutí tradic používají snopy pšenice nebo kukuřice. U stolu se schází celá široká rodina, která se sjede ze všech koutů kontinentu i světa, a podává se obvykle pečený krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, sladké brambory a dýňový či jablečný koláč zvaný páj.

Každá rodina má samozřejmě svoje chutě a tradice, takže na stole může být opravdu pestrá směsice dobrot. Kromě krocana se tam vyjímá třeba šunka, nebo jiné pečené maso, spousta zeleniny, omáček a pochopitelně i chléb, který byl pro osadníky jednou ze základních potravin nutných k přežití.

Dýně vládne podzimnímu vaření: zkuste vynikající koláč i špagety s liškami

Kosmopolitní povahu a pestré národnostní složení obyvatelstva USA dokládá i fakt, že kromě tradičních jídel se v mnoha rodinách podávají i méně tradiční pokrmy. Jak uvádí stránky Velvyslanectví USA v České republice, na slavnostním stole se objevuje třeba tabouleh (původně blízkovýchodní salát s bulgurem), kuskus (zeleninový pokrm se speciálními těstovinami pocházející ze severu Afriky) či tamales (pokrm ze Střední Ameriky tvoří balíčky z listů plněné kukuřičnou hmotou).

Když už se rodina sejde, slaví se hned několik dní, kromě hodování se také nakupuje (následuje přece Černý pátek), sleduje se americký fotbal nebo se podnikají výlety.

Prezident Spojených států prý každoročně ušetří jednoho nebo dva krocany, kteří neskončí na pekáči, ale v dětské zoo. Ovšem je to jen kapka v oceánu, neboť každý rok se při této příležitosti jen v USA objeví na stole zhruba 50 milionů krocanů.

Giving Tuesday

Protikladem k nákupnímu šílenství Černého pátku je Štědré úterý (Giving Tuesday), které letos připadá na 28. listopadu. Světový den dobrých skutků se připomíná už od roku 2012 a jeho cílem je povzbudit lidi, aby se zamysleli nad tím, jak mohou pomoci druhým. Kromě finanční nebo fyzické pomoci se také můžete zapsat do registru dárců kostní dřeně, darovat krev, vajíčka, sperma nebo třeba vlasy na výrobu paruk pro onkologicky nemocné.

Po Dni díkůvzdání následuje Black Friday neboli Černý pátek. Jedná se o marketingovou akci populární i u nás kvůli velkým slevám (i slevovým podfukům). Pro obchodníky je to z hlediska tržeb nejdůležitější den v roce.

Den díkůvzdání ovšem nemá jen nadšené příznivce. Někteří lidé, a nejen z řad původních obyvatel, vnímají tento svátek jako „národní den smutku“ a připomínají si bezpráví a násilí, ke kterému docházelo během kolonizace amerického kontinentu. Koneckonců celý listopad je národním měsícem kulturního dědictví domorodých Američanů (Native American Heritage Month).

Den díkůvzdání se tradičně slaví v rodinném kruhu, v poslední době se ovšem rozmohl trend tzv. Friendsgiving Day, kdy se tento výjimečný den promění v mejdan s přáteli. Tato transformace je čím dál populárnější a těší se oblibě nejen v USA, ale i v Evropě.

Chystáte se slavit Den díkůvzdání?

celkem hlasů: 152

  • Vybrali jsme pro Vás