Vnitřní tuk ohrožuje vaše zdraví. Rady, jak se ho zbavit

Tělesný tuk není jen otázkou estetické krásy, ale také zdraví. O to víc, jde-li o viscerální tuk obalující vnitřní orgány. Proč vzniká a jak se ho můžeme zbavit?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvýšená hmotnost nebo nadváha nemusí nezbytně představovat hrozbu pro zdraví. Jistě ze svého okolí znáte spoustu lidí s nadváhou, kteří se mohou pochlubit skvělým zdravotním stavem. Naopak mnoho lidí s normální hmotností a normálním BMI má metabolické problémy spojené s obezitou.

A důvod? Podkožní tuk není tolik nebezpečný jako tuk v břišní dutině. Navíc se o tomto nitrobřišním neboli viscerálním tuku dozvíte často až tehdy, když vám začne způsobovat vážné zdravotní problémy.

Deset tipů, jak snížit obsah tuku v jídle a předejít ztučnělým játrům

Co je viscerální tuk?

Něco jiného než tuk podkožní! Viscerální tuk se nachází uvnitř dutiny břišní a obaluje všechny vnitřní orgány. Podkožní tuk je uložen těsně pod kůží, viditelný pouhým okem. Zatímco vyšší hodnota podkožního tuku je především estetickým problémem, nadbytek viscerálního tuku přímo ohrožuje zdraví.

A protože je jeho hodnota zcela nezávislá na množství tuku pod kůží, můžete mít hodnoty viscerálního tuku velice vysoké i v případě, že jste štíhlí jako proutek.

Odhalte ho

Chcete vědět, jak změřit viscerální tuk a poznat rizikové hodnoty? Prvním ukazatelem je obvod pasu, který změříte jednoduše pomocí krejčovského metru v oblasti pupku. Pokud u mužů obvod pasu přesáhne 102 cm a u žen 88 cm, jde o rizikový stav, se kterým už byste měli něco dělat.

Kalkulačka BMI a ABSI

Spolehlivou a přesnou metodou je měření pomocí speciálního přístroje u výživového poradce nebo jiného odborníka. Díky němu zjistíte nejen podíl tuků, ale také svalů, kostí a vody.

Příčin je více

Na ukládání tohoto typu tuku má velký vliv nevhodné složení jídelníčku, nepravidelnost v jídle a také hladovění nebo dlouhodobě příliš velký kalorický deficit. Tělo se při nedostatečném příjmu potravy dá do boje a začne obalovat důležité orgány tukem, aby se ochránilo před hladověním.

Podstatnou měrou se na celkovém stavu podílí i psychická pohoda. Pokud jste neustále ve stresu, za něčím se honíte a nestíháte, budete k tomuto problému náchylnější než klidní lidé. Nárůst souvisí také s vyšším věkem a hormonálními výkyvy. Proto jsou ohroženy i ženy v období menopauzy a po ní.

Jen dieta na něj neplatí

Shazování nitrobřišního tuku funguje jinak než hubnutí podkožní tukové vrstvy. Běžná dieta založená na snížení množství přijatých kalorií nepomůže. Nejlepší je podle odborníků začít hned na několika frontách. Co doporučují?

Například úpravu poměru makroživin ve stravě! Jakmile totiž dodáte tělu potřebné množství bílkovin, tuků i sacharidů, nebude dále trpět, čímž se sníží riziko dalšího ukládání vnitřního tuku. Přesný poměr jednotlivých makroživin záleží na konkrétních potřebách vašeho těla, věku, pohlaví, úrovni pohybové aktivity a dalších faktorech.

Rozlučte se s jednoduchými cukry

Konzumace jednoduchých cukrů a potravin s vysokým glykemickým indexem způsobuje výkyvy hladiny krevního cukru a snižuje citlivost těla na inzulin. Tento hormon je zodpovědný za chod metabolismu a jeho vysoká míra způsobuje zastavení odbourávání tuků. Zbrzdí vám tedy jakoukoli snahu o hubnutí tukové vrstvy, a to jak té podkožní, tak i viscerální.

Potraviny pro ploché břicho: pomůže okurka i banán, na cereálie pozor

Zaměřte se na komplexní sacharidy ve formě celozrnných obilovin, na libové maso a zdravé tuky v oříšcích nebo rybím mase a dopřejte si hodně zeleniny. Nízkokalorická zelenina (brokolice, květák, zelí, okurka, paprika, cibule, česnek, celer, listové saláty nebo špenát) vám navýší objem jídla a neohrozí vaše hubnutí. Zeleninu obsahující škrob (například brambory) si dopřávejte jen v menší míře.

Vsaďte na zdravé tuky a pohyb

Tělo potřebuje zdravé tuky k optimálnímu fungování. Zahoďte však sádlo a margaríny a zaměřte se na oříšky, semínka, mořské ryby, avokádo a za studena lisované oleje.

A ani bez pohybu si s viscerálním tukem neporadíte. Cvičením posílíte tělo a nastartujete spalování. Pravidelná pohybová aktivita navíc vyrovnává hladinu inzulinu a připravuje buňky k využívání glukózy. A to je v případě příliš vysoké míry viscerálního tuku naprosto zásadní.

Jako vhodnou aktivitu odborníci doporučují běh, HIIT cvičení nebo intervalové tréninky. Vhodná je také kombinace aerobního cvičení s posilováním se zátěží. Vysoce intenzivní cvičení je také dobré střídat s klidnějším pohybem.

Za jednu z důležitých příčin akumulace nitrobřišního tuku považují specialisté nadbytečnou spotřebu cukru! Pokud máte nadbytečný tuk v pase, měli byste podniknout nějaké kroky, kterými se ho zbavíte, a to i když nemáte nadváhu.

Co si pamatovat

Viscerální tuk v bezpečné míře chrání všechny vnitřní orgány a má na organismus pozitivní vliv. Pokud se ale jeho hodnoty přehoupnou přes doporučený limit, zvyšuje se významně riziko vzniku srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky, vysoké hladiny cholesterolu, deprese, rakoviny, demence, artritidy, sexuálních dysfunkcí a dalších chorob.

Vyšší hodnota viscerálního tuku je navíc spojována se vznikem zánětů. Vysoké množství vnitřního tuku se spojuje s inzulinovou rezistencí, což může vést až ke glukózové intoleranci a diabetu 2. typu. Nitrobřišní tuk prý vylučuje specifický protein, který podporuje rezistenci vůči inzulinu. Může se však hromadit také v tepnách a zvyšovat riziko aterosklerózy.

Článek vyšel v květnovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

O dítě se snažila 16 let, pak lékaři zjistili, že má špatný tvar dělohy

10. května 2024

Premium Chybělo málo, aby touhu po vlastním dítěti vzdala. Po dlouhých letech marných pokusů se nakonec...

Největší faux pas roku 2001. Björk tehdy šokovala svět labutími šaty

10. května 2024

Seriál Vlastně to nebyly vůbec hezké šaty, spousta lidí by je i dnes označila za kýčovité. Přesto – nebo...

Sex se šéfem, tchánem či kamarádkou. Erotické sny nás mají probudit k činu

9. května 2024

Premium Zdá se vám o milování s Bradem Pittem nebo o sexu v neobvyklém prostředí? Sníte o něčem, čeho se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...