Úzkostná porucha vás může paralyzovat. Jak poznat varovné příznaky

Běžné obavy v nás náhle vyvolávají nepřiměřenou reakci. Nebo nás sevře strach, aniž bychom vůbec věděli proč. Pokud se to stane, může jít o úzkostnou poruchu. Jak ji poznat a léčit?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Projevy úzkostné poruchy se snadno zaměňují za příznaky deprese, ale jde o dva různé psychické problémy. Matoucí může být, že se mnohdy překrývají. Až polovina lidí s klinickou depresí trpí zároveň i úzkostnou poruchou. Úzkost jako taková je však častější, podle Světové zdravotnické organizace jí někdy v životě trpí asi 18 procent dospělých lidí. Klinická deprese někdy v životě postihne asi pět procent lidí.

Úzkostné poruchy se v zásadě dělí do tří typů. Zaprvé fobické úzkostné stavy, to znamená obavy ze zcela běžných věcí a situací. Patří sem třeba klaustrofobie, kdy se děsíme uzavřených prostor, arachnofobie, tedy hrůza z pavouků, aj.

Úzkost jako civilizační nemoc. Pět kroků, jak si můžeme pomoct sami

Zadruhé obsedantně–kompulsivní porucha nás nutí k jakýmsi rituálům, bez kterých „by se stalo něco strašného“. Lidé si například stále a úporně drhnou ruce, scházejí z chodníku výhradně levou nohou apod. Jiné úzkostné poruchy zahrnují například panickou poruchu, ale i smíšenou úzkostně–depresivní poruchu. Každý typ chorobné úzkosti si zaslouží pozornost psychiatra.

Nejčastějšími příznaky úzkostné poruchy jsou potíže se soustředěním kvůli neklidu nebo překotným myšlenkám, potíže s usínáním nebo se spánkem v důsledku opakujících se myšlenek, závratě, trávicí potíže, zvýšená srdeční frekvence, vysoký krevní tlak, silné pocení, svalové napětí nebo dušnost. Neměli bychom je přehlížet.

Panická ataka

Výrazným projevem úzkostné poruchy je panická ataka. Může přijít bez varování, úzkost jsme předtím ani nemuseli pociťovat. Jde o velmi nepříjemný stav, kdy je nemocnému člověku doslova na umření. Trvá sice obvykle jen několik minut, ale dokáže vyděsit sama o sobě. Její projevy nelze vůlí ovlivnit. Vedle úzkostné poruchy může být její příčinou také chronický psychický stres.

Panická ataka může vzniknout jako reakce na akutní stres, ale i jako následek úzkostných myšlenek, vzpomínek, a také kvůli obyčejné, ale nadměrné tělesné únavě.

Zrychlujeme dech, aniž bychom si to uvědomili. Prudce se nám rozbuší srdce, sevře se nám hrdlo, polévá nás studený pot. Přepadne nás panika, strach, úzkost. Lapáme po dechu. Lidé, kterým se to stalo poprvé, propadají děsu: „Umírám, mám infarkt, ztrácím nad sebou kontrolu, dusím se, zešílel jsem…“

Server Adicare.cz popisuje: „Bolesti na hrudi se stávají nesnesitelnými, často se dostavuje pocit dušení, zvyšuje se i úroveň kyseliny mléčné ve svalech. Ve svalech tak vzniká napětí, které ovšem nemetabolizujeme zvýšenou tělesnou aktivitou.“ V řádu minut se organismus vyčerpá, protože není uzpůsoben k tomu, aby vydržel stav akutní stresové reakce delší dobu. Panická ataka pak ustupuje. Což neznamená, že by nás fakt, že jsme ji prodělali, neměl nasměrovat k lékaři.

Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Jak se léčí

Při úzkosti podobně jako při depresi se nedostatečně přenášejí signály v mozku. Přenos probíhá prostřednictvím nosičů nervových impulsů, tzv. neurotransmiterů. „Jedním z nejdůležitějších neurotransmiterů je hormon serotonin, který je při úzkostné či depresivní poruše nedostatkový,“ vysvětluje psychiatrička Mária Králová.

„Léky se v podstatě snažíme zvýšit jeho ‚zásoby‘ na nervových spojeních, což vede k postupnému zmírňování příznaků.“ Co se týče dlouhodobé léčby, první volbou jsou antidepresiva. „Na začátku léčby však pacientovi obvykle nasadíme i anxiolytika,“ říká Králová.

„Antidepresiva totiž začnou účinkovat v průměru až po dvou týdnech, a to je pro pacienta sužovaného příznaky příliš dlouhá doba. Potřebuje se potíží zbavit rychleji a to dokážou zajistit právě anxiolytika. Jen je třeba dát velký pozor, aby je pacient neužíval příliš dlouho. Jde o léky, které jsou navrženy tak, aby akutně zmírnily úzkost. Drtivá většina z nich je však potenciálně návyková a závislost vzniká poměrně rychle, což je krajně nežádoucí.“

Zblázním se, udusím se, umřu! Dětí s panickými poruchami přibývá

Anxiolytika jsou léky ke zklidnění, odstranění úzkosti a „rozpuštění“ napětí. „Nesmí se opravdu užívat déle, než je doporučeno, což se bohužel v praxi často stává,“ varuje Králová. Pokud se úzkostný člověk chce vyhnout „chemii“, existuje i volně prodejné anxiolytikum, tedy lék proti dočasným úzkostným stavům bez lékařského předpisu.

„Je bezpečný, účinný, dobře tolerovaný a nehrozí při něm riziko závislosti. Po jeho užití se může řídit, neuspává, netlumí. Výhodou je přírodní složení, je to bylinný přípravek pro léčbu úzkosti s obsahem levandulového esenciálního oleje,“ vysvětluje psychiatrička. Při projevech úzkostné poruchy bychom však rozhodně neměli spoléhat na samoléčbu, ale navštívit psychiatra.

Autor:
  • Nejčtenější

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Příběh Karla: Odešel jsem od ženy kvůli mladší, teď toho lituji

20. května 2024

Loni jsem oslavil padesátku, a když tak bilancuji, jak se mi vede v životě, musím říct, že to jde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

Žena nechce stárnout, za omlazovací procedury utrácí měsíčně desetitisíce

21. května 2024  8:20

Třiadvacetiletá modelka Anna Grace Scottová utrácí v přepočtu šestadvacet tisíc korun měsíčně za...

Období Blíženců bude přát intuici. Váhy se mohou zamilovat, Rybám hrozí svody

21. května 2024

Premium Počátek putování Slunce znamením Blíženců bude velice příznivý. Převažovat bude převaha souladných...

Trojka, čtyřka nebo rovnou swingers party. Když vám sex ve dvou nestačí

21. května 2024

Že musí každý vztah časem spadnout do nudné sexuální rutiny? Kdepak. Záleží jen na vás, jak budete...

Chtěla se líbit klukům. Zdeňce se za rok podařilo zhubnout 28 kilogramů

21. května 2024

Zdeňka bojovala s hmotností už od dospívání a být štíhlá chtěla nejen kvůli sobě, ale i kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....