Letos se dá kvůli mírné zimě očekávat více poletujícího bodavého hmyzu. Šance, že se stanete svědky nežádoucí alergické reakce, je tak poměrně vysoká. Proto je důležité vědět, jak se v takový okamžik zachovat.
Právě na vašem včasném zásahu může totiž záviset samotný život alergika. Jak tedy postupovat, ať už anafylaktický šok postihne vás, vaše blízké nebo třeba náhodného kolemjdoucího na výletě?
Projevy anafylaktického šoku:
|
Hmyz léky i ořechy
Alergické projevy po bodnutí hmyzem bývají ve většině případů lokální, a nedojde-li k nečekanému otoku v oblasti krku nebo dutiny ústní, nejde o život ohrožující stav.
Někdy ovšem nastane závažná situace, celková alergická odpověď organismu neboli anafylaktický šok, který v nejhorších případech může rychle vést ke kritickým stavům včetně selhání dýchání a srdečního oběhu.
A pozor! Spouštěčem přitom nemusí být jen bodavý hmyz, ale i určité léky, potraviny, jako jsou například arašídy, ořechy či ryby a korýši, ba dokonce i latex.
Dramatický průběh
Typickým příznakem anafylaxe je velmi rychlý nástup zdravotních komplikací po kontaktu s alergenem, a to v řádu několika sekund až minut. Obecně navíc platí, že čím dříve se příznaky objeví, tím horší průběh lze očekávat.
Nedojde-li v této fázi k podání léků tlumících projevy alergické reakce těla, může se anafylaktický šok naplno rozvinout.
Ten se projevuje nejprve poruchami smyslových funkcí, následovanými zrychlenou srdeční činností, poklesem krevního tlaku, poruchami vědomí a selháním oběhového systému včetně zástavy dechu. Nejvyšší riziko hrozí u pacientů se srdečními problémy nebo postižením průdušek.
Jak se zachovatPokud pacient komunikuje, snažte se zjistit, zda se jedná o alergika, případně co mohlo reakci způsobit. Zároveň je nutné okamžitě přerušit kontakt s alergenem. Ihned zavolejte záchrannou službu 155 nebo 112. Informujte operátora, že se jedná o anafylaktický šok. Dalším krokem je podání adrenalinu. Zeptejte se postiženého, jestli má u sebe adrenalinový autoinjektor. Alergici ho u sebe většinou nosí. Injektor se aplikuje do vnější strany stehna, klidně i přes oblečení. Postiženého člověka položte do bezpečné polohy na záda, uvolněte mu těsné oblečení, a pokud je to možné, zvedněte ho pro podporu oběhu nohy asi o 30 cm. Je-li alergik v bezvědomí a zvrací nebo má problémy s dýcháním, překulte ho do stabilizované polohy na boku. Zůstaňte s ním a monitorujte jeho stav. Sledujte dýchání, puls a vědomí až do příjezdu záchranné služby. Jestli se stav alergika do příjezdu záchranky zhorší a máte k dispozici další dávku adrenalinu, použijte ji. |