Doporučujeme

Přizvěte do koupelny oleje. Kdy chtít jojobový a kdy třeba arganový?

  • 0
Vzácné oleje jsou v poslední době velmi populární, a to nejen mezi zastánci přírodní kosmetiky. Proč tomu tak je a čím jsou mimořádné? Dodávají pleti ty nejpotřebnější látky přirozenou cestou. Navíc umí v pleti umí zamknout svěžest a mládí.
Ilustrační snímek

Dají se používat samostatně, ale bývají i součástí mnoha kosmetických prostředků. Přírodní oleje jsou žádaným kosmetickým produktem už jen proto, že mají tak všestranné využití.

Jejich hodnota se odvíjí i od toho, že jsou poměrně vzácné, výroba není rychlá, levná ani snadná, záleží ale samozřejmě na konkrétním oleji.

Takovým rekordmanem v tomto směru je opunciový olej, který se dělá z trnitých plodů opuncie. Nejprve se musí osekat trny, pak se plod rozřízne, vyjmou se z něj semínka, jež se zastudena lisují. Na každý litr „tekutého zlata“ by bylo třeba zhruba 800 kilo plodů opuncie, což opravdu není málo.

Populární je i arganový olej, který se vyrábí lisováním jadérek z ořechů argánie trnité, stromu, co roste pouze v Maroku. Arganové ořechy jsou ale jedny z nejtvrdších na světě, dostat se k jadérkům je vskutku náročné.

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Vzácné oleje se navíc velmi často získávají z exotických dřevin, které rostou jenom v určitých částech světa. Dostupnost surovin proto bývá omezená, stejně tak postupy výroby nejsou jednoduché. Výsledkem jsou oleje nejvyšší kvality, bohaté na živiny a pokožce prospěšné látky.

K získání jednoho litru čistého arganového oleje je potřeba 30 kilogramů plodů...

Opunciový olej

Jinak též přírodní botox, je vyhledávaný hlavně pro schopnost bojovat s vráskami. Dokáže omladit, vyhladit i navrátit pokožce pružnost. Hodí se pro všechny typy pleti, působí jako prevence před podrážděním.

Avokádový olej

Extra tip

Oleje se dají vzájemně míchat, je ale dobré držet se určitých pravidel. Jaké jsou tedy vhodné kombinace?

  • Suchá kůže: avokádový a mandlový olej
  • Jemná a citlivá pokožka: olej z meruňkových jader a slunečnicový olej
  • Sluncem spálená pleť: šípkový plus olivový olej
  • Podrážděná kůže: jojobový a konopný olej

Lisuje se ze sušené dužiny hruškovitého plodu avokáda a pochází původem z Mexika. Je zbaven jakéhokoliv zápachu, výborně se vstřebává a proniká do těch nejhlubších vrstev pokožky. Výsledkem jeho pravidelného použití bývá hladká a pevná pleť.

Arganový olej

Dokáže výrazně zvýšit pružnost pokožky. Tento olej si umí výborně poradit s nadměrnou produkcí kožního mazu. Hydratuje a pomáhá minimalizovat výskyt jizviček i jemných vrásek.

Pouštní ořech, latinsky simondsie čínská, je keř, který se pěstuje se převážně...

Makadamový olej

Je z tropického oříšku podobného lískovému, hodí se do kosmetických přípravků stejně jako ten mandlový. Pokožku vyživuje a zvlhčuje, pomáhá eliminovat tvorbu vyrážek, zamezuje svědění. Je primárně vhodný pro suchou a zralou pleť, dá se s ním bojovat proti předčasné tvorbě vrásek.

Saflorový olej

Dovede pleť rozjasnit, poradí s kruhy pod očima a pomůže vám i po probdělé noci vypadat svěže. Zpevní pokožku, dodá jí vitaminy a zatočí s drobnými vráskami. Lisuje se za studena ze semen světlice barvířské.

Jojobový olej

Má schopnost nahradit přirozený kožní maz. Získává se z rostliny původem z Mexika, její semena obsahují tekutý vosk, základ budoucího oleje. Lehce se vstřebává, udržuje přirozenou v vlhkost pleti a má protizánětlivé i protiaknózní účinky.


  • Vybrali jsme pro Vás