Která z nás někdy nebalancovala nad veřejným záchodem ve snaze nechytit ošklivou nemoc? Zdá se, že to bylo zbytečné. Nákaza v takovém případě je skoro nemožná.
Pozor na sexuálně přenosné choroby. Tyto příznaky by vás měly varovat![]() |
„Strach z nakažení pohlavně přenosnou nemocí z vody v bazénu nebo vody v přírodním koupališti je neopodstatněný a nikdy v životě jsem se s tím nesetkal,“ říká gynekolog Štěpán Machač z kliniky Repromeda. „Stejné je to i s možností nákazy z desky na toaletě. Rizika se blíží nule,“ dodává.
Nákaza se nekoná
Pohlavní nemoci (neboli sexuálně přenosné infekce, STI) se obvykle přenášejí přímým kontaktem mezi sliznicemi během sexuálních aktivit. Přenos STI na záchodě nebo v bazénu je tedy spíše teoretický, ale není zcela nemožný.
Musel by však být přítomen infekční materiál (např. krev, sperma, vaginální tekutiny) na povrchu, který by byl čerstvý a nedotčený chemikáliemi (v bazénu by například chlor rychle zničil většinu patogenů).
Přenos STI na veřejném záchodě je tak velmi nepravděpodobný. Některé patogeny mohou přežít mimo tělo krátkou dobu, ale přenos vyžaduje kontakt s infikovanými tělesnými tekutinami. Běžné STI, jako jsou chlamydie, kapavka nebo syfilis, se nepřenášejí přes toaletní prkénko.
Přenos STI v bazénu je také velmi nepravděpodobný. Voda v bazénech je obvykle chlorovaná, což zabíjí většinu bakterií a virů, které způsobují STI. Pro přenos je stále nutný přímý kontakt tělesných tekutin.
Některé infekce, jako jsou například pubické vši (Phthirus pubis), se mohou přenášet kontaktem s infikovaným povrchem (např. ručníky, ložní prádlo). Stejně tak může být i trichomoniáza teoreticky přenášena vlhkým prostředím, ale i to je velmi vzácné.
Pět chyb, kterými na toaletě škodíte svému zdraví. Možná je děláte i vy![]() |
Jak se vyhnout STI
Obecně platí, že hlavním způsobem, jak se vyhnout pohlavně přenosným chorobám, je praktikovat bezpečný sex, používat kondomy a pravidelně se testovat, pokud jste sexuálně aktivní s více partnery.
Pokud máte konkrétní obavy nebo příznaky, je nejlepší obrátit se na lékaře a nechat se na STI otestovat.
Reálnějším ohrožením jsou zánětyZáněty močového měchýře a močových cest jsou v létě obzvláště pro ženy mnohem častější. Vysoká vlhkost vzduchu, mokré plavky, náhlé změny teploty, to vše dělá léto zlatým obdobím infekcí, které mohou mít i vážné následky. Záněty močových cest se bohužel často vracejí. Opakované infekce močových cest představují pro pacienty značné obtíže a snižují kvalitu jejich života. Až 80 procent žen prodělá během života alespoň jeden takový zánět a 20 procent z nich trpí opakovanými infekcemi. Jaká je prevence?
Ke zdraví močového měchýře a dolních močových cest přispívá zlatobýl, lichořeřišnice, vrbovka a brusinka se používají v oblasti urogenitálního aparátu. Třapatka, medvědice, přeslička, šípek a zelený čaj jsou významné antioxidanty. Všechny tyto byliny se vzájemně potencují, podporují přirozenou obranyschopnost močové soustavy a pozitivně ovlivňují vylučování vody z organismu. |