Opatrně se ptejte a poraďte se. Co dělat, když je ve vašem okolí týrané dítě

Týrané děti často volají svým nevědomým chováním o pomoc. Možná i vy jste slyšeli, že si máte všímat signálů. Ale kde je ta hranice, abychom v případě, že se mýlíme, nerozvraceli rodiny? Nebo ještě hůř, abychom v případě, že se nepleteme, svým zájmem nevyvolali ještě větší agresi ze strany rodičů či pečovatelů?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Riziko, že rodinný agresor bude odhalen, totiž často nepůsobí jako zdvižený prst, aby se dotyčný polepšil, ale naopak může spouštět ještě větší hněv a vztek směrem k oběti.

Co je vlastně týrané dítě?

Zkušenosti s bitím, psychickým i fyzickým týráním má v České republice zřejmě více dětí, než jste si mysleli. Například jen LOCIKA, specializované centrum pro děti, které zažívají násilí v blízkých vztazích, na svém webu uvádí, že v loňském roce bylo u nás nahlášeno více než 9 500 případů týrání, zneužívání a zanedbávání dětí. Odhaduje se ale, že skutečný počet je desetkrát větší.

Několik dětí ročně přitom na následky krutého zacházení zemře. A odhadem 100 000 dětí o svém dětství jednoho dne řekne, že to bylo období, na které hodně nerady vzpomínají.

Rušný den na záchrance. Máme za sebou úspěšnou resuscitaci, dopravní nehodu. Předáváme pána s infarktem na katetrizační lince a už nám volají z dispečinku, ať to urychlíme, že mají 7 leté dítě v bezvědomí. Holčička se prý ve škole bouchla do hlavy a doma se její stav zhoršil a přestala reagovat.

Se záchrankou jezdím už 20 let, nejdřív jen jako stážista, pak už jako doktor. Díky tomu máte nakoukaný tisíce domácností, tušíte jak lidi v různých situacích reagujou. Takže když je něco jinak, přijde vám to zkrátka divný. A to byl tenhle případ. Při našem příchodu na místo celý ten byt, okolnosti, lidi tam - všechno působilo zvláštně.

V předsíni jeden strejda, v pokoji další a ve společném pokoji na zemi naše malá pacientka. Už byla při vědomí, komunikovala.

Říkala, že upadla a udeřila se do hlavy a taky že jí bolí bříško. Vyšetření na nic zvláštního neukazovalo, ale intuice nám všem říkala, že tady něco nesedí. Na místě se mnou byl další zkušenej kolega, mrkli jsme na sebe a on velmi šikovně všechny odvedl z místnosti, že potřebuje doplnit něco do dokumentace a taky se podívat jestli nenajde nějaký toxiny. Zavřel za sebou dveře a hlasitě se přítomných vyptával na různý věci.

S holčičkou jsme zůstali v pokoji já a můj záchranář, který se opíral o prosklené dveře a tvořil tak bariéru. Holka se na mě dlouze zadívala, já na ni.

Pohladil jsem ji po rameni a ptám se - ubližuje ti někdo, viď?

Začala tiše plakat.

Ti strejdové?

Sklopila pohled.

Dělají ti věci, který bys nechtěla, aby ti dělali, nebo ti nejsou příjemný?

Kývla a slzy jí tekly po obličeji.

Neboj se, teď už budeš v bezpečí, jo?

Spouštíme koloběh, holčičku odvážíme do bezpečného prostředí nemocnice, na místo jede policie, rozbíhá se vyšetřování. Výsledek? Nejspíš uvidíte ve zprávách.

Nikdo nemá právo
nikomu dělat nic proti jeho vůli.
nikomu ubližovat.
Věnujte pozornost svému okolí. Pokud se Vám někdo svěří nebo jste sami obětí násilí, informujte někoho, komu důvěřujete, policii, linku důvěry, Bílý kruh bezpečí, záchrannou službu. Přijedeme, pomůžeme, nesoudíme. #kryjemevamzada #zachranka

1. května 2023 v 8:06, příspěvek archivován: 16. června 2023 v 9:43

Pravidelné vystavení bití, fyzickému i slovnímu ponižování se na vyvíjející se psychice dítěte podepisuje často nevratně. Jak poznat, že se něco děje? Když se podíváme na dětské chování mimo rodinu, najdeme širokou škálu jevů, které mohou naznačovat, že v rodině není vše v pořádku.

Od extrémních projevů jako je lekavost, strach z prudkých pohybů, plačtivost a viditelných modřin až po lehčí příznaky, které ovšem mnohdy vůbec nemusí souviset s tím, co se děje doma. Patří sem nervozita, nízké sebevědomí, stranění se kolektivu i problémové chování. Tyto děti jsou stejně často oběťmi školní šikany, jako jejími iniciátory.

Týraní si o pomoc mohou říct gestem. Nezanechá stopy, agresor si ho nevšimne

Někdy je velmi obtížné rozplést nitky. Samotný fakt, že nemám ráda křik a jsem introvert ještě nemusí nutně znamenat, že jsem týrané dítě. V některých případech hraje roli i trauma těsně po narození (předčasný porod, operace, bolestivé zážitky, týrání v kojeneckém věku), i když nadále dítě už žije ve vhodném prostředí.

Ilustrační fotografie

Citlivé otázky i všímavost

Co tedy dělat, když jako učitelka, vedoucí kroužku nebo rodič kamaráda pojmu podezření, že něco není v pořádku? Jakým způsobem se dětí ptát tak, abychom neublížili a nevystresovali je ještě víc. Jak obecně může člověk zvenčí pomoci, či vůbec zprvu jen zjistit, co se děje? I na to jsme se zeptali dětské psycholožky z Centra LOCIKA Terezy Terourové.

NA KAFI: Děti jsou samostatnější, ale emočně křehké, míní Peter Pöthe

„Na prvním místě je citlivost a respektující přístup k dítěti. Nejde o pozici vyšetřovatele, ale laskavého člověka, který dítěti ukazuje svůj zájem o něj a nabízí mu pomocnou ruku. Už jen toto může mít obrovský význam. Obecně může být vytvoření důvěrného vztahu s dítětem tím nejlepším předpokladem pro případnou pomoc. Dejte dítěti najevo, že má ve svém okolí někoho, na koho se může spolehnout a komu na něm záleží,“ říká odbornice.

„Důležité také může být pozorně si všímat projevů chování dítěte a položit si otázku – co mě konkrétně vede k mému podezření? Jaké signály pozoruji? V případě nejistoty, jak se věci mají, může pomoci nejprve zavolat na některou z krizových či poradenských linek a poradit se s odborníky, jak dál postupovat a zda se do rozhovoru s dítětem pustit,“ doporučuje Tereza Terourová.

Kde hledat pomoc a radu?

Linka bezpečí www.linkabezpeci.cz
tel. 116 111 (nonstop)

Centrum LOCIKA
www.centrumlocika.cz www.detstvibeznasili.cz
tel. 601 500 196 (pondělí až čtvrtek 9-12 hod.)

Dětské krizové centrum
www.ditekrize.cz
tel. 241 484 149 nebo
777 715 215 (nonstop)

Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí (Bílý kruh bezpečí)
www.bkb.cz
tel. 116 006 (nonstop)

Co se samotného rozhovoru týče, má význam dobře zabezpečit jeho okolnosti – najít klidné místo bez přítomnosti dalších lidí, mít pro rozhovor dostatek času, vytvořit atmosféru bezpečí.

Rozhovor můžeme začít například takto: „Všiml/a jsem si, že… (a popsat signály, které nás vedou k podezření )… přemýšlím nad tím, jestli je u tebe vše v pořádku? Mám obavu, jestli se ti doma neděje něco špatného. Je něco, s čím bych ti mohl/a pomoct? Jsem tu pro tebe, kdybys potřeboval/a.“

„Na dítě bychom určitě neměli tlačit a vést ho k tomu, aby nám detailně popisovalo případné traumatické zkušenosti. V případě, že se nám svěří, měli bychom ho ocenit za jeho otevřenost, informovat ho, jak budeme dál postupovat, a konkrétní řešení situace přenechat příslušným institucím jako OSPOD nebo PČR,“ doporučuje dětská psycholožka.

V případě, že se dítě nesvěří, ale naše podezření přetrvává, můžeme zmínit Linku bezpečí, popřípadě chat Centra LOCIKA, kam může dítě anonymně volat nebo psát.

„Pokud máme podezření, že jsou rodiče těmi, kdo se na dítěti dopouští násilí a nemáme s nimi blízký vztah, měli bychom řešení situace přenechat na orgánu sociálně-právní ochrany dětí,“ vysvětluje odbornice.

Je možné tam zavolat, dojít osobně, nebo napsat dopis. OSPOD by měl vyšetřit každé (i anonymní) podání. V případě, že si nejsme jistí, jak konkrétně postupovat, je vždy nejbezpečnější se s někým nejprve poradit.

  • Nejčtenější

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 13. do 19. května

13. května 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

Dědictví po tchyni i tamní módu. Co vynesla vévodkyně Meghan v Nigérii

14. května 2024

Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu, strávili uplynulý víkend v Nigérii. Jejich cesta...

Žena kvůli plastice málem přišla o zadek, infekce ho pomalu „požírala“

14. května 2024  8:18

Modelka a influencerka Angela Babiczová chtěla svůj vzhled ještě víc zdokonalit a rozhodla se pro...

KVÍZ: Co víte o ikonických dvojicích ze slavných filmů? Zapojte se do soutěže

14. května 2024

Spojila je romantická láska, nebo jejich vztah skončil neslavně či dokonce tragicky. Některé páry z...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...