Ezoterický blábol. Syndrom šťastné dívky z Tik Toku je podle vědců nesmysl

Zhruba před deseti lety „frčel“ bestseller Američanky Rhondy Byrne s názvem Tajemství, postavený na tezi, že pozitivní myšlenky přinášejí naplněný a šťastný život. Dnes se stejnou afirmací přichází Laura Galebe alias „šťastná dívka“.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Její prosincové video na TikToku má přes půl milionu lajků. Lidé ji na sociální síti velebí za výhru v loterii, výhodnou koupi nemovitosti či zvýšení platu. Jak to zařídila?

Hvězda dvaadvacetileté influencerky vyletěla vzhůru ke hvězdám v prosinci 2022, když promluvila o „syndromu šťastné dívky.“ „Tajemství je v tom předpokládat a věřit, že k vám přijdou jen samé dobré věci a ony se dostaví,“ říká Laura ve svém videu. Celý princip se opírá o afirmativní mantry a pozitivní nastavení mysli, které mají tu moc stočit váš život požadovaným směrem. A pak stačí už jen čekat.

The secret is to assume and believe it before the concrete proof shows up. BE DELUSIONAL. #bedelusional #luckygirlsyndrome #affirmations #lawofassumption #manifestationtiktok #manifestingtok #lawofassumptiontok #manifestation

9. února 2023 v 9:47, příspěvek archivován: 9. února 2023 v 9:47

„Věřím, že věci, které si přejete, za vámi přijdou,“ tvrdí. Což je v jedné větě přesný výklad „zákona přitažlivosti,“ konceptu, který pochází již z devatenáctého století a každá generace ho dostává v jiném balení.

„Je to takové super-meme, které se každých 15 až 20 let promění v něco trochu jiného,“ řekl listu The Washington Post Christopher Chabris, odborník na kognitivní vědu.

Věda jako důkaz

Syndrom šťastné dívky je samozřejmě nesmysl, existuje však vysvětlení toho, proč ho lidé často považují za reálný. Optimismus a mantry nám mohou pomoci, všechno ale zdaleka nevyřeší.

Koncept pozitivního nastavení mysli zkoumala Carol Dwecková, profesorka na Stanfordově univerzitě. Zjistila například, že studenti, kteří jsou takto mentálně nastaveni a věří, že svou inteligenci mohou rozvíjet, dosahují lepších výsledků než ti, kteří jsou přesvědčeni o faktu, že inteligence je daná.

TEST: Probíhá váš život tak, jak jste si představovala?

Je také dokázáno, že optimistické nastavení mysli vede k psychické odolnosti i pevnějšímu zdraví a že opakování manter zvyšuje kvalitu života. Promlouvání k sobě také pomáhá odbourávat únavu při cvičení a může pomáhat k vyšším výkonům.

Jenže lidé, kteří věří v „manifestaci síly“, si spojí cokoliv, co jim v životě přihodí pozitivního, se svým nastavením mysli. „Opakování manter či afirmací a následná dobrá událost v mém životě je perfektním příkladem iluzivní korelace,“ vysvětluje Chabris.

ilustrační snímek

Navoněná bída vesmírných pravidel

Mark Manson, autor knih o seberozvoji, nazval „zákon přitažlivosti“, o kterém se píše v Tajemství, jen „navoněnou verzí“ konfirmačního zkreslení. Tedy situaci, kdy něčemu věříme a podvědomě vyhledáme informace, které náš názor potvrzují.

„Možná vám to pomůže v dané situaci, ale z dlouhodobého hlediska to rozhodně nijak neposlouží. Existuje tenká linie mezi užíváním manter jako nástroje a jejich přijetím místo vlastní identity či dokonce nábožným přijetím víry, že takhle vesmír prostě funguje,“ říká.

Přes veškeré nadšení, které vzbuzuje na TikToku, jsou i tací, co Lucky Girl Syndrome otevřeně kritizují. Třeba Melody Walkerová, sedmatřicetiletá skladatelka z Nashville, nazvala trend „toxickou spiritualitou“, který vede jen k tomu, aby se lidé cítili vinni za všechno špatné, co se jim v životě přihodí.

„Lidé si neuvědomují, jak snadno se něco, co zní tak hezky, může zvrhnout v nebezpečné myšlenky. Neexistuje žádná kouzelná pilulka, žádná ultimátní odpověď a pokud vám ji někdo nabízí, nejspíš vás podvádí,“ říká.

Afirmace je náplast, ne řešení

Také profesorka psychologie na newyorské univerzitě Gabriele Oettingenová ověřila ve svém výzkumu fakt, že aspirace, denní snění a fantazie nevedou nutně ke splnění vašich cílů. V jedné ze studií zjistila, že z 83 promujících německých studentů měli ti, kteří během studií snili o perfektní práci, menší počet nabídek a o dva roky později vydělávali méně peněz než ti, kteří žádnou takovou představu neměli.

„Pozitivní myšlení a snění jsou fajn jako náplast na momentální náladu, ale pokud od nich očekáváme, že se zrealizují, stávají se problematickými. Protože se prostě jen tak nezhmotní,“ říká Oettingenová.

Přehnaný optimismus brání vidět věci reálně. Může jít o toxickou pozitivitu

Přesto se nesnaží veřejnost od pozitivního myšlení odrazovat. Je však rozdíl mezi vírou ve své schopnosti postavenou na zkušenostech z minula a romantizování si budoucnosti na základě víry, že se správným postojem to nakonec všechno vyjde.

Všechno nám vychází

Věřící na TikToku ovšem zůstávají věrni. Na konci prosince loňského roku sdílela osmnáctiletá Sammy Palazzolo, prvačka z illinoiské univerzity video o tom, jak se svou kamarádkou stihla svůj oblíbený food truck těsně před koncem otevírací doby. Video má už téměř 5 milionů zhlédnutí. „Prostě to funguje. Stejně jako nám teď vychází všechno ostatní. Zkuste to taky a uvidíte,“ říká na kameru.

  • Nejčtenější

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

Řešička, nebo velitelka? Sedm ženských vlastností, které jdou mužům na nervy

17. května 2024

Existuje celý soubor povahových rysů, které dokážou negativně ovlivnit mezilidské vztahy, zejména...

Cukrovku jsem nebrala vážně. Život jsem upravila až po kolapsu, říká Ludmila

17. května 2024

Před pěti lety mi zjistili cukrovku druhého typu. Zpočátku jsem svou diagnózu nebrala vážně....

FOTODUEL: Nejhezčí model letošního Met Gala vynesla Sydney Sweeney

16. května 2024

První květnové pondělí již tradičně patřilo galavečeru Met Gala. Celebrity se v noci z 6. na 7....

Chtěla vypadat jako Kardashianová, tak si žena dopomohla plastikami

16. května 2024  8:57

Claire Leesonová začala být posedlá vzhledem profesionální celebrity Kim Kardashianové poté, co...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...