Dětské domovy se otevírají světu, empatie ale stále chybí, říká Radek Laci

Vyrůstal v kojeneckém ústavu, v dětském domově, nějaký čas také v pěstounské péči. Přesto dokázal ze své nevýhodné startovní pozice vytěžit maximum. Radek Laci je úspěšný a známý manuální terapeut a rehabilitační trenér. Dětské domovy dodnes objíždí. „Více se otevřely světu, ale empatie stále chybí,“ řekl v podcastu Na Kafi.
Kondiční trenér Radek Laci

Kondiční trenér Radek Laci | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jeho tréninky i workshopy jsou plné, chodí k němu cvičit známé tváře a na individuální lekce si člověk počká i tři měsíce. Jako na zubaře. Hostem podcastu Na Kafi byl tentokrát manuální terapeut a rehabilitační trenér Radek Laci. Svou kariéru si doslova vydřel silnou vůlí a cílevědomostí. Startovní pozici totiž neměl vůbec jednoduchou: vyrůstal v kojeneckém ústavu, poté v dětském domově a nějaký čas také v pěstounské rodině, odkud na vlastní žádost odešel. Jaká vzpomínka na toto období jej ovlivňuje nejvíce?

„Viděl jsem, jak děti z dětského domova odcházejí a čeká je složitý a průměrný život. Odcházely do života a nevěděly, jak jej žít. Plácaly se v tom, nějak to koulely, často neměly peníze třeba na jídlo, a tak se do domova opět vracely,“ popsal v podcastu Na Kafi Radek Laci.

„Ptal jsem se sám sebe, proč tolik dětí odešlo a proč je valná většina z nich smutná a nešťastná, nepracuje na sobě a neví, co se svým životem,“ dodává a vysvětluje, že to byla velká motivace na sobě pracovat a zajímat se o systém péče o ohrožené děti.

Domovy objíždí dodnes. Setkává se s dětmi, mluví s nimi o svém světě, o jejich obavách, o tom, jak se postavit na vlastní nohy. Jako jeden z mála proto dokáže posoudit, co světu za branami s cedulí Dětský domov skutečně chybí, a jak se tyto světy v průběhu času mění.

PODCASTY iDNES.cz

Ženský svět do uší. Redakce ONA pro vás rozjela nové podcasty. NA KAFI najdete na iDNES.cz ale i na platformách, jako je Spotify, Apple nebo Google. Ať se vám dobře poslouchá...

Redaktorka Martina Procházková moderuje nový podcast Ony Dnes: Na Kafi

„Chybí tam empatie a takzvané neviditelné kvality: pochopení, budování sebevědomí, podpora samostatnosti a poukazování na možnost příležitostí, aby mohlo dítě fungovat samo za sebe, třeba si vybrat školu. Aby se to nescvrklo jen na materiální pomoc, které je díkybohu hodně,“ dodává v podcastu.

„Díky naší pětadvacetileté zkušenosti víme, že i když se ústavy mnohdy snaží poskytnout svěřeným dětem maximální péči, bezpečí a lásku rodiny nikdy nahradit nemohou. Samo prostředí má svá specifika – někde více, jinde méně erární, režimová. A dětem zde může chybět individuální přístup a mít někoho jen pro sebe, kdo jejich potřeby slyší a naplňuje, jako jsou na to zvyklé děti z funkčních rodin,“ potvrzuje ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem Terezie Sverdlinová.

Pomáhá technologický pokrok

Přesto se svět ústavní péče podle Radka Laciho mění k lepšímu. „Je to technologiemi, globalizací, sociálními sítěmi. Děti jsou obratnější v myšlení, chtějí víc. Sledují mne třeba na Instagramu a kdykoli mne mohou kontaktovat. Svět děcáků je nyní s vnějším světem mnohem propojenější,“ srovnává Radek Laci dnešní dobu s dobou třeba před sedmi lety, kdy jeho dětský domov, byť uprostřed velkého města, byl izolovaným, uzavřeným místem, kam nikdo neviděl.

Terezie Sverdlinová z nadace to potvrzuje. „Myslím si, že v dané oblasti je opravdu velký posun a příležitostí k rozvoji mají dnešní děti z domovů dostatek. To vidím i v rámci našich speciálních projektů na rozvoj vzdělání a talentu anebo v oblasti přípravy na samostatný život. A stejně jako my, nabízí pomoc i jiné neziskové organizace,“ doplnila.

Někdo z nás

Děti Radkovu cestu do „vnějšího světa“ hltají. V podcastu vysvětluje, jak často malé kroky či nepatrné zmínky mohou jejich osudy ovlivnit.

„Za dětmi jezdím jako Radek, který si prošel děcákem a ukazuju jim, že se to dá zvládnout. Děti vycítí návštěvu, která nemá tu zkušenost s dětským domovem, je tam velký distanc. Mezi námi je ta bariéra rychle prolomená. Ukážu jim stojku nebo zahrajeme fotbal, na bubny a pak se ptají. To je ideální čas, kdy jim mohu předávat své zkušenosti,“ dodává s tím, že spousta věcí ani nemusí být vyslovená, protože děti to cítí a Radek jim rozumí. Dokážou pak mluvit o čemkoli.

„Nejčastější dotaz? Jak jsem to dokázal,“ řekl Radek Laci v podcastu Na Kafi. Celý podcast, kde se s Radkem bavíme nejen o světě dětských domovů, ale v první části také o cvičení, správném přístupu k životu a pohybu, nebo třeba o tom, jak si vybrat správného trenéra, najdete zde:

Ředitelka Nadace Terezy Maxové doplnila, že systém ústavní výchovy už několik let prochází přeměnou dětských domovů, v rámci níž jsou vytvářeny menší rodinné skupiny. „Tam je cílem přiblížit každodenní život co nejvíce tomu rodinnému. Také si myslím, že mohou děti i domovy čerpat z široké nabídky podpory nadací a neziskových organizací v různých tématech. V současnosti mají děti například lepší možnosti psychologické podpory a ošetření traumat, kterými prošly i díky našemu projektu Comenius,“ připomíná.

Nadace by v budoucnu chtěla pomoci i pracovníkům dětských domovů, kteří bývají často velmi přetížení. A v plánu je také posílení bezpečného kontaktu dětí se svou biologickou rodinou. „A to nejen s rodiči, ale i širší rodinou – babičky, tety. Dítě by mělo mít možnost vědět, kde má kořeny a pochopit rodinné vzorce. To hraje důležitou roli v budování jeho sebehodnoty, ukotvení a náhledu na život,“ uzavírá Sverdlinová.

K dítěti by mělo být vždy přistupováno jako k jedinečné osobnosti s respektem k jeho schopnostem, zájmům a přáním.

Terezie Sverdlinová, ředitelka Nadace Terezy Maxové dětem

  • Nejčtenější

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Partnera volíme podle toho, co naše duše potřebuje zažít, říká psycholožka

14. května 2024

Premium Intenzivní terapie zcela zdarma. I tak se dá podle psycholožky Terezy Škorupové vnímat partnerský...

Češi jsou v otázce sexuality otevřenější, říká lektorka burlesky Sara z Kentucky

19. května 2024

Premium Narodila se v Iowě, šestnáct let žila v Chicagu ve státě Illinois a pět let v Kentucky. Pak se ale...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

19. května 2024

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako...

Hrozba zvaná prediabetes. Začněte se onemocnění bránit včas

19. května 2024

Cukrovkou trpí v naší zemi každý desátý člověk. Věděli jste však, že existuje stav, který jí...

OBRAZEM: Slavné matky, které se rozhodly vychovávat potomky samy

19. května 2024

Některé slavné ženy neměly jinou volbu, jiné se rozhodly pro výchovu ve vlastní režii samy od sebe....

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...